Kontakt

Sekretariatet

Dansk Psykiatrisk Selskab
Psykiatrisk Center København, afd. O
Afsnit 6233
Blegdamsvej 9
2100 København Ø

Tlf. +45 71990070
FAX 38647077
Gitte-Ahle
Formand Gitte Ahle Overlæge

Retspsykiatrisk afdeling 81
Nordstjernevej 28
2600 Glostrup

Telefon:
Email:
formand@dpsnet.dk
Julie
Næstformand Julie Nordgaard Overlæge

Psykiatrisk Gadeplansteam, Psykiatrisk Center Amager, Region Hovedstaden Psykiatri.
Gl. Kongevej 33
1604 KBH V

Telefon:
30509763
E-mail:
julie_nordgaard@dadlnet.dk
IMG_2854
Kasserer & bestyrelsesmedlem Tove Mathiesen Speciallæge

Grenåvej 10A, 1.sal
8410 Rønde

Mobil:
51709338
Telefon:
35399111
Email:
tm@psyclinic.dk
RH
Sekretær Rasmus Handest 1. Reservelæge

Psykiatrisk Center Ballerup, Region Hovedstaden Psykiatri
Maglevænget 2
2750 Ballerup

Telefon:
28644901
E-mail:
rhandest@gmail.com
TK
Bestyrelsesmedlem Thomas Kirkegaard Overlæge

Kompetencecenter for affektive lidelser, Psykiatrisk Center København, Region Hovedstaden Psykiatri
Edel Sauntes Allé 10, Opgang 61B, 1. sal
2100 København Ø

Mobil:
Email:
thomas.kirkegaard@gmail.com
Lene Hoegh-1
Bestyrelsesmedlem Lene Høgh Ledende overlæge

Psykiatrisk afdeling Aabenraa
Kresten Philipsens Vej 15
6200 Aabenraa

Mobil:
51415118
Email:
Lene.hoegh@rsyd.dk
image2
Bestyrelsesmedlem Simon Hjerrild Overlæge

Klinik for mani og depression
Afdeling for depression og angst
Aarhus universitetshospital, Psykiatrien
Palle Juul-Jensens Boulevard 175, indgang K.
8200 Aarhus N

Mobil:
Email:
simohjer@rm.dk
IMG_0456
Bestyrelsesmedlem Hans Henrik Ockelmann Overlæge

Retspsykiatrien, Psykiatrisk Center Glostrup
Nordstjernevej 41
2600 Glostrup

Mobil:
38640633
Email:
hans.henrik.ockelmann@regionh.dk
SONY DSC
Suppleant Bjørn Ebdrup Overlæge, ph.d., klinisk lektor

Center For Neuropsykiatrisk Skizofreniforskning, CNSR
Psykiatrisk Center Glostrup
Nordre Ringvej 29
2600 Glostrup

Mobil:
26133832
Email:
Bjoern.Ebdrup@regionh.dk
Helen
Sekretariat Helen Gerdrup Nielsen Professor- og forskningssekretær

Helen tager sig af henvendelser fra DPS’ medlemmer og interessenter, herunder af henvendelser vedr. DPS’ Kalender.

Fax:
3864 7077
Email:
helen.gerdrup.nielsen@regionh.dk