2011

Psykiatriske afhandlinger


 

Center for Psykiatrisk Forskning, Århus Universitetshospital Risskov
Kasper Severinsen: Ligand Binding to the Serotonin Transporter and its functional aspects. Ph.d. Afhandling. Forsvaret 1. august 2011. E-mail: kasperseverinsen@hotmail.com

 


 

Enheden for Psykiatrisk Forskning, Aalborg Psykiatrisk Sygehus, Aarhus Universitetshospital
Jimmi Nielsen: Clozapine: Optimization strategies. Ph.D afhandling. Forsvaret 21. Januar 2011 E-mail: jin@rn.dk

 


 

Psykiatrisk Forskningsenhed, Psykiatrien Region Sjælland
Erik Simonsen: First-episode psychosis: Personality, clinical dimensions, and early course. Ph.d.-afhandling. Forsvaret 8. januar 2011. E-mail: es@regionsjaelland.dk

Jim Toft: Fysisk aktivitet som behandlingsmetode for skizofrene patienter. Ph.d.-afhandling. Forsvaret 8. april 2011. E-mail: jim@jimtoft.dk

Stine Bjerrum Møller: Towards a Metacognitive Framework on Anger. Introducing the Metacognitive Beliefs and Anger Processing (MAP) scale. Ph.d.-afhandling. Forsvaret 15. december 2011. E-mail: stine.moeller@psy.ku.dk

 


 

Psykiatrisk Center Hvidovre
Andrea Raballo: Self‐Disorders as schizophrenia spectrum vulnerability phenotypes. Ph.d. afhandling. Forsvaret: 4. maj 2011. E-mail: anr@hum.ku.dk

 


 

Psykiatrisk Center Glostrup
Nikolaj Bak: Source localization of sensorimotor gating in schizophrenia: a combined fMRI and EEG study. Forsvaret 7. juni 2011. E-mail: nikolaj@cnsr.dk

Trine Bjørn Hammer: Sensorimotor Gating in Schizophrenia: Long term outcome and structural brain correlates in (initially) antipsychotic-naïve first-episode patients. Forsvaret 10. november 2011. E-mail: trine@cnsr.dk

Charlotte Petersen: Attituden i sproget ved skizofrene tilstande. Forsvaret i juni 2011. I samarbejde med Roskilde Universitets Center.

 


 

Psykiatrisk Center København
Susanne Rosendal: Disaster Exposure, Posttraumatic Stress Symptoms, and Use of Health Care Services. An epidemiological study of the Danish Tsunami Cohort. Forsvaret 7. oktober 2011. E-mail: susanne.rosendal@regionh.dk.

 


 

Neurobiologisk Forskningsenhed NRU, Rigshospitalet
Lisbeth Marner: Communication among neurons. Quantitative measures in aging and disease. Disputats. Forsvaret 16. September 2011. E-mail: Lisbeth.Marner@nru.dk

Karine Madsen: PET Imaging of Cerebral Serotonin 4 Receptors in Relation to Sex, Aging and Alzheimer’s Disease. Ph.d. afhandling. Forsvaret 4. april 2011. E-mail: karine@madsen.dk, eller Karine.Madsen@nru.dk

Michael Palner : Development & Evaluation of Monoaminergic Agonist PET Tracers. Forsvaret 11. marts 2011. E-mail: mikael.palner@gmail.com

Morten Ziebell: Evaluation of the superselective radioligand [123I]PE2I for imaging of the dopamine transporter in SPECT. Forsvaret 18. marts 2011. E-mail: Morten.Ziebell@nru.dk

 


 

Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet og Region Hovedstadens Psykiatri
Sidse M.H. Arnfred: Proprioceptive information processing in schizophrenia. Doktordisputats. Forsvaret 14. januar 2011. E-mail: sidse.arnfred@regionh.dk

 


 

Institut for Sygdomsforebyggelse, Center for Sundhed og Samfund, Københavns Universitet
Joachim Knop: The Danish Longitudinal Study on Alcoholism 1978-2008. A clinical high risk study. Doktordisputats. Forsvaret 12. april 2011.

 


 

Der tages forbehold for fejl og mangler. Rettelser til listen kan ske ved henvendelse til medlem af Forskningsudvalget Anders Jørgensen: anders.01.joergensen@regionh.dk