Bloggen

15.05.2012

Bestyrelsens blog, maj 2012

Samarbejde med Bedre PsykiatriInden bestyrelsesmødet havde en mindre del af bestyrelsen møde med...

[mere]
14.03.2012

Bestyrelsens blog februar 2012

Inden bestyrelsesmødet havde halvdelen af bestyrelsen møde med Bedre Psykiatri for at drøfte fælles...

[mere]

Presseklip

04.05.2012

Her er lægernes dom: Diagnosegarantien er ikke meget værd

For patienter inden for flere store sygdomsområder vil regeringens diagnosegaranti på fire uger...

[mere]
27.04.2012

Psykiatrien: Hurtig diagnose er gevinst for psykisk syge

Regeringens diagnosegaranti vil også gavne den svage gruppe af psykiatriske patienter, som lige nu...

[mere]
07.11.2011

Bestyrelsens oktobermøde 2011


Bestyrelsens oktobermøde blev holdt i Århus. Først holdt vi vores interne møde:

Det blev med glæde noteret, at DPS’ eksterne Nyhedsbrev i  de sidste måneder har fået flere abonnenter. Det eksterne Nyhedsbrev sendes til de medlemmer, der ønsker det, men også til interessenter som fx journalister, patient-/pårørendeforeninger, politikere og embedsmænd i sundhedssektoren.

Og for lige at slå det helt fast: Jer, der (kun) får DPS’ Medlemsbrev, skal ikke være bekymrede. Al information findes i medlemsbrevet. Men man kan kun få medlemsbrevet, hvis man er medlem af DPS.

I løbet af næste uge vil vi udsende fodpostbrev til alle medlemmer med information om Generalforsamlingen d. 15. marts 2012. Et af punkterne til generalforsamlingen er bestyrelsens forslag om en vedtægtsændring. Bestyrelsen foreslår, at man til DPS kan knytte sideordende selskaber, der (også) skal have fokus på psykiatri, men som må have andet end læger som medlemmer.

Vedrørende årsmødet husk: Man skal tilmelde sig via hjemmesiden, og deadline for tilmelding af symposier er den 17.  november.

Rejse- og uddannelsenfondens midler er brugt, når de sidste to af tre ansøgere har fået tilskud til kongresser. DPS har ikke brugt så mange penge til lønkompensation for formanden som budgetteret, så op til dette loft støtter DPS tilskud til yngre lægers kongresdeltagelse.

Der synes at være god aktivitet i de forskellige udvalg. Der arrangeres møder og kurser fra bl.a. efteruddannelsesudvalget og forskningsudvalget. Kan der være for mange kursustilbud? Næh – foreløbig ikke  – mener bestyrelsen!

Hvidbogen er ved at være færdig. Indtil nu er der kommet seks høringssvar – særdeles relevante. Bl.a  blev det påpeget, at der manglede en stillingtagen til, hvilket regi misbrugsbehandlingen burde ligge i. Anbefalingen vil blive fulgt. Den trykte Hvidbog vil blive udsendt som brev (evt sammen med årsrapporten) i januar.

DPS´s formand og næstformand har været til møde med regionernes psykiatriske ledelser, idet regionerne har ønsket at orientere DPS om deres plan for en forbedring af den danske hospitalspsykiatri. Regionerne indbød DPS til at komme med kommentarer til den næsten færdige plan. Den endelige plan vil blive offentliggjort i nær fremtid.

Sundhedsstyrelsen er ved at udforme retningslinier til de praktiserende læger om henvisning til psykolog. Der har bl.a. været uklart, hvilke patienter der skal henvises til psykolog, og hvilke der skal henvises til praktiserende psykiater. Randi Luggin, der er formand for psykoterapiudvalget, og Poul Videbech, der er professor i affektive sygdomme, er gået ind i dette arbejde.

Vi drøftede igen, hvordan samarbejdet med patient- og pårørendeforeningerne kan styrkes, eksempelvis ved repræsentation i DPS´s udvalg. Det engelske Royal College har udformet retningslinier om dette. Vi vil skaffe disse retningslinier og uddrage det, der måtte være brugbart i Danmark

Efter mødet havde bestyrelsen et to timers møde med patient- og pårørende-foreningerne. Her orienterede foreningerne om de mange tiltag, der gøres – mht. lobbyisme, for at hjælpe patienter i svære situationer og for at uddanne rådgivere og bisiddere.

Derudover drøftede man samarbejdsmuligheder: Indlæg i Hvidbogen, repræsentation i udvalg, møder med beslutningstagere, arbejdet i tænketanken mm. Det blev påpeget, at vi i psykiatrien skal huske samarbejdet med kommunerne – socialpsykiatrien. Vi skal sikre gode forhold for vores patienter i deres hjemmemiljø, –  (hospitals-) behandlingen er kun en del af behandlingen.

Der var enighed om, at vi – for at psykiatrien kan få større gennemslagskraft – skal fremhæve de fællestemaer, der er konsensus om. Hvis behandlere og brugere fremstår for uenige, vil vi ikke kunne bedre de psykiatriske patienters leve- og behandlingsvilkår.


Nyheder

16.05.2012

Invitation - 25 års jubilæum for Poul Videbech

Vi vil hermed gerne invitere til 25 års jubilæum for Poul Videbech. Receptionen foregår den 14....

[mere]
13.05.2012

Ny rapport om svært psykisk syge: Outpatient care and social support for patient with severe mental health problems.

Læs mere og download under: publikationer/andre publikationer

[mere]

Kalender

30.05.2012

Øger Netværksfamilietilbud den sociale inklusion af ”Svært psykisk syge”?

Arrangør: Region Midt - Center for Psykiatrisk Forskning - Århus Universitetshospital,...

[mere]
31.05.2012

EASE-symposium

I forbindelse med udgivelsen af EASE-skalaen (Examination of Anomalous Self-Experience) på dansk,...

[mere]